doha-yapi-insaat-onceki-islerimiz-alcipan

Alçıpan Tavan Uygulaması

Alçıpan asma tavan, karkas sistemi olarak u-c galvaniz profiller veya kutu profil ile yapılan tavan sistemidir. Askı çubukları ile mevcut tavan ve asma tavan arasında projedeki tasarıma göre belli miktarda boşluk bırakılır. Mevcut boşlukta mekanik ve elektrik tesisatlarının montajı yapılır. İsteğe göre tavan arasında ses ve ısı yalıtımı da yapılabilir. Tavanlarda ayrıca ışık bandı, perdelik, spot  gibi uygulamalarla birlikte estetik bir görüntü vermek için de kullanılır. Kullanılan malzemeye göre akustik, yangına dayanıklı ve neme karşı dayanıklı olabilirler.

Alçıpan asma tavan uygulamasına asma tavan kotu belirlenerek başlanır. Kotu belirlenen duvarlara tavan U profilleri sabitlenir. Tavana delinecek yerler işaretlenir. İşaretlenen yerler matkapla delinerek çelik dübeller tavana askı çubukları ile birlikte sabitlenir. Tavan C profilleri olması gereken ölçülere göre kesilir. Klipsli askı maşası tavan C profilin içerisine yerleştirilir. Askı çubuğunun fazla kısmı bükülür.

Tali profiller (en alttaki c profiller) daha önceden montajı yapılan TU galvaniz profillerin içerisine dik olacak şekilde geçirilir. Gerekli yükseklik ayarı yapıldıktan sonra tali Tavan C profilleri, ana Tavan C taşıyıcı profillere montajı yapılır. Klipslerin uç kısımları kıvrılarak profillerin sabitlenmesi sağlanır. Karkasın yüzey kontrolü yapılır, düzeltilmesi gereken kısımlar ölçüsüne getirilir. Alçıpan levhalar galvaniz profillere vidalanır. Derz bandı ile alçıpan levhaların ek yerleri bantlanır. Derz bandı ve vidaların üzerine derz dolgu alçısı uygulanır. Alçıpan imalatı sonrasında spot yerlerinin açılması, saten alçı çekilmesi ve diğer klima, menfez gibi malzemelerin yerine montajlanması ile imalat bitirilir.

Etiketler: Etiket Yok.

Add a Comment

Bir yorum göndermek için oturum açmış olmanız gerekir